Гінекомастія – не вирок
Однією з ознак розладу в гормональній системі є розвиток у чоловіка молочної залози: порушується баланс між тестостероном та естрогеном, розростається тканина молочної залози, таким чином утворюючи доброякісну пухлину – гінекомастію. Якщо молочна залоза збільшилася внаслідок ожиріння або набору ваги, це вважатиме хибною гінекомастією. Природно, вирішення цієї проблеми йтиме зовсім іншим шляхом — шляхом скидання ваги.
Про гінекомастію відомо ще з часів Стародавнього Риму. Там вважали, що якщо у чоловіка почали розвиватися груди, значить він веде неналежний спосіб життя. Наразі проблема гінекомастії зустрічається у 30-50% чоловіків різного віку.
Підготовка до лікування гінекомастії
Традиційно для встановлення цього діагнозу знадобиться як мінімум два дослідження. Серед аналізів, що визначають порушення, слід виділити:
Збір анамнезу та історії життя пацієнта, а також огляд. Найважливіший етап діагностики.
УЗД передміхурової залози, яєчок та насіннєвих бульбашок. Бажано, щоб УЗД проводив безпосередньо андролог.
Спермограму з вивченням осаду (два-три рази з перервою 2-3 тижні, щоб результат вийшов максимально об’єктивним).
Аналіз крові на можливі генетичні порушення, і навіть на концентрацію гормонів.
Просимо не приховувати інформацію від фахівця. Робота з якими шкідливим виробництвом пов’язана, чи приймали наркотики, чи були епізоди алкоголізму, інше. Відповіді справді важливі. Вони допоможуть сформувати шлях обстеження, і подальші дії.
Проведення діагностики гінекомастії
Тривалість прийому уролога – до 30 хвилин. Цього достатньо, щоби провести первинне обстеження. Повторні прийоми під час курсу лікування у медичному центрі — зі знижкою. Записатися на прийом до уролог можна через форму на сайті.
Протипоказання у лікуванні гінекомастії
Є протипоказання. Необхідна консультація спеціаліста.
У нормальному стані без патологій та порушень чоловіча грудна залоза – це недорозвинений орган з невеликою кількістю жирової та залізистої тканин та відсутністю молочних проток. Фактично, чоловічі груди – рудиментарний орган.
Якщо ви побачили або намацали, що заліза збільшена на 1-10 сантиметрів (в середньому ці показники досягають 4 см), не завадить звернутися до фахівця. Зовні збільшена молочна залоза у чоловіків походу на невелику жіночу. Однак при цьому в грудях з’являються болючі відчуття при пальпації, тяжкість, дискомфорт. До цього варто додати ще й психологічний дискомфорт.
Причини гінекомастії
Головна причина розвитку гінекомастії – надлишок естрогенів. Виділяють справжню перевагу при підвищеному виробленні естрогенів і відносне – зниження вироблення тестостерону.
Прямий вплив на формування грудних залоз надають естрогени та пролактин. Норма естрогенів для чоловіків становить трохи більше 0,001%. При зміні балансу жіночих і чоловічих статевих гормонів у бік збільшення вироблення естрогену, згодом в організмі почне спостерігатися зниження резистентності тканин до тестостерону.
Дисбаланс гормонів може свідчити про серйозні проблеми — пухлини гіпофіза, надниркових залоз, підшлункової залози, новоутворення в легенях і шлунку, аденомі простати та ін.
Гінекомастія у чоловіків: лікування.
Перша стадія розвитку гінекомастії – це перші 4 місяці з початку збільшення молочних залоз. У цьому періоді проводиться консервативне лікування із застосуванням гормональної терапії: препарати дозволяють збільшити кількість тестостерону і поступово зменшать вироблення жіночого гормону естрогену.
Для лікування використовуються:
Тестостерон, він же чоловічий статевий гормон. Призначається він, коли необхідно підвищити його. Особливо ефективним його прийом вважається у разі розвитку гіпогонадизму — стану, коли рівень тестостерону сильно знижується. А ось при проявах підліткової фізіологічної гінекомастії тестостерон буде ефективним не завжди.
Антиестрогенні препарати. Застосовуються при надмірному виробленні естрогену. Принцип дії антиестрогенів – блокування впливу естрогенів на молочні залози та деякі інші зони.